720x120.jpg

Kemi på svenska

Välkommen till LaNuti Kemi

LaNuti Kemi är en informationsservice för ungdomar, deras familjer och andra som
arbetar med dem. LaNuti Kemi erbjuder information, råd och handledning om frågår
som berör de ungas liv. LaNuti Kemi lyder under Kemi stads ungdomsbyrå och tillhör i
Lapland läns ung info LaNuti. 

Här kan du hitta information av ungdomsbyrån, ungdomsgårdar och evenemanger till
unga. Du kan också fråga mer information via e-post: kemi.nuoriso@kemi.fi.

Ungdomsbyrå av staden Kemi
Address: Sauvosaarenkatu 11, FIN 94100 KEMI
Fax. +358 16 259 823
e-post: kemi.nuoriso@kemi.fi

Ungdomsdirektören
Eero Saija
Tel. +358 16 259 470
Mobil +358 40 734 5619
e-post: eero.saija@kemi.fi

Administration sekreterare
Eija Karismo
Tel. +358 16 259 473
e-post: eija.karismo@kemi.fi 

Ungdomsgårdar och Ungdomscentraler i Kemi




Karihaara ungdomscentral
Address: Jakunkatu 1, FIN 94600 KEMI

Ungdomsledare
Marko Koivuaho
Mobil  +358 40 831 5057
e-post: marko.koivuaho@kemi.fi

Ungdomsledare
Marko Kehusmaa
Mobil  +358 40 742 6384
e-post: marko.koivuaho@kemi.fi





Siipi ungdomscentralen
Address: Satamalehdontie 2, FIN 94830 KEMI

Ungdomsledare
Raija Latvala
Mobil+358 40 835 7647
e-post:
raija.latvala@kemi.fi



Takitsu ungdomscentralen
Address: Oklaholmakatu 16, FIN 94700 KEMI

Ungdomsledare
Marianne Anttila
Mobil +358 744 1131
e-post:marianne.anttila@kemi.fi

Ungdomsledare
Kari Karhunen
Mobil +358 50 427 5633
e-post:kari.karhunen@kemi.fi
Ungdomsledare
Tuomas Laajoki
Mobil +358 40 751 8013
e-post: tuomas.laajoki@kemi.fi


Arbetsledare
Tomi Keränen
Mobil +358 400 510 386
e-post: tomi.keranen@kemi.fi

Arbetsdirektör
Pekka Haapaniemi
Mobil +358 400 698 725
e-post.
pekka.haapaniemi@kemi.fi
 Arbetsledare
Jari Pöyhönen
Mobil +358 400 698 724
e-post:jari.poyhonen@kemi.fi



Sarjis - Kultur central till barn
Address:
Kauppakatu 27,
FIN 94100 Kemi

Barn kultur producent
Outi Hyvönen
Mobil +358 400 442787
e-post: outi.hyvonen@kemi.fi

Evenemang secreterare
Sanna Lemiläinen
Mobil +358 400 791 521
e-post:sanna.lemilainen@kemi.fi






Att låna och hyra camping utrustningar:

Järjestöjen palvelukeskus
Address:
Sauvosaarenkatu 27,
FIN 94100 KEMI

Skötare
Lempi Tapio
Tel. +358 40 5672 365
e-post: lempi.tapio@kemi.fi

Skötare
Pekka Haapaniemi
Tel. +358 40 0698 725
e-post:pekka.haapaniemi@kemi.fi