Banneri4.jpg

Lapin etsivä nuorisotyö

Etsivä nuorisotyö etsii yhdessä nuoren kanssa ratkaisuja nuoren pulmiin ja kysymyksiin ja auttaa nuorta saavuttamaan tarvitsemansa palvelut. Nuori itse, vanhemmat, kaverit tai viranomaiset voivat ottaa yhteyttä etsivään nuorisotyöhön. Tämän lisäksi tietyille viranomaisille on säädetty velvoite nuoren yhteystietojen luovuttamisesta nuoren kotikunnan etsivälle nuorisotyölle (Nuorisolaki 1285/2016).

Lapin kuntien etsivän nuorisotyön yhteystiedot

Enontekiö
Miika Saukkonen, puh. 040 489 5166, miika.saukkonen(at)enontekio.fi 
Enontekiön kunta, Ounastie 165, 99400 ENONTEKIÖ

Inari
Tuula Sarajärvi, puh. 0400 239 535, tuula.sarajarvi(at)inari.fi
Inarin kunta, Piiskuntie 2, 99800 IVALO

Kemi
Janne Aro, puh. 040 511 1644, janne.aro(at)kemi.fi
Jani Rojola, puh. 040 835 8967, jani.rojola(at)kemi.fi
Kemin kaupunki, Valtakatu 26, 94100 KEMI

Kemijärvi
Tiina Pyrrö, puh. 040 197 8445, tiina.pyrro(at)kemijarvi.fi
Kemijärven kaupunki, PL 5, 98101 KEMIJÄRVI

Keminmaa
Marja Valikainen, puh. 040 6736793, marja.valikainen(at)keminmaa.fi
Mirva Vähä, puh. 040 673 6743, mirva.vaha(at)keminmaa.fi
Keminmaan kunta, Kunnantie 3, 94400 KEMINMAA

Kittilä
Tuomas Jääskö, puh. 040 596 5995, tuomas.jaasko(at)kittila.fi
Elina Alatörmänen, puh. 040 673 5090, elina.alatormanen(at)kittila.fi
Kittilän kunta, Valtatie 15, 99100 KITTILÄ

Kolari
Johanna Pasma, puh. 040 489 5037, johanna.pasma(at)kolari.fi
Kolarin kunta, Isopalontie 2, 95900 KOLARI

Muonio
Topi Alasuutari, puh. 040 489 5167, topi.alasuutari(at)muonio.fi
Muonion kunta, Puthaanrannantie 15, 99300 MUONIO

Pelkosenniemi
Anne-Mari Hiltunen, puh. 040 514 2264, anne-mari.hiltunen(at)pelkosenniemi.fi
Pelkosenniemen kunta, Sodankyläntie 1 A, 98500 PELKOSENNIEMI

Pello
Janette Poikela, puh. 040 574 0164, janette.poikela(at)pello.fi
Pellon kunta, Kunnantie 4, 95700 PELLO

Posio
Eija Soinsaari, puh. 040 8012 219, eija.soinsaari(at)posio.fi
Posion kunta, Kirkkotie 1, 97900 POSIO

Ranua
Heini Niemelä, puh. 0400 996 312, heini.niemela(at)ranua.fi
Pappilantie 9 B, 97700 RANUA

Rovaniemi
Suvi Lehojärvi, puh. 044 758 1083, suvi.lehojarvi(at)eduro.fi
Eduro, PL 110, Kairatie 75, 96101 ROVANIEMI

Tero Rautio, puh. 050 593 4019, tero.rautio(at)rovaniemi.fi
Jenni Laakso, puh. 040 504 2958, jenni.laakso(at)rovaniemi.fi
Rovaniemen kaupunki/Nuorisopalvelut, Pohjolankatu 6, 96101 ROVANIEMI

Salla
Pasi Niskala, puh. 040 735 9268, pasi.niskala(at)salla.fi
Sallan kunta, Postipolku 3, 98900 SALLA

Savukoski
Marianne Anttila, puh. 040 485 1506, marianne.anttila(at)savukoski.fi
Käyntiosoite Sauherrantie 23 D 2. krs
Postiosoite Savukosken kunta, Kauppakuja 2 A 1, 98800 SAVUKOSKI

Simo
Anna Jokikokko, puh. 040 526 0754, anna.jokikokko(at)simo.fi
Simon kunta, Ratatie 6, 95200 SIMO

Sodankylä
Jouni Salminen, puh. 0400 329 025, jouni.salminen(at)sodankyla.fi
Sodankylän kunta, PL 60, 99601 SODANKYLÄ 

Tervola
Satu Karvonen, puh. 040 151 9735, satu.karvonen(at)tervola.fi
Tervolan kunta, Keskustie 81, 95300 TERVOLA

Tornio
Aliisa Sakko, puh. 050 520 9738, aliisa.sakko(at)tornio.fii
Elina Viisanen, puh. 050 342 7838, elina.viisanen(at)tornio.fi 
Tornion kaupunki, Suensaarenkatu 4, 95400 TORNIO

Utsjoki
Utsjoen kunta, Kirjaamo, PL 41, 99981 UTSJOKI

Ylitornio
Marjo Ahola, puh. 0400 220 309, marjo.ahola(at)ylitornio.fi
Ylitornion kunta, PL 38, 95600 YLITORNIO 


Sivua päivitetty 4.4.2017.

Yhteystiedot päivitetään Lapin aluehallintoviraston nuorisotoimeen.

Lapin AVI nuorisotoimen yhteystiedot löydät täältä.